Get Adobe Flash player

Staromutanti

Od propuštění Země z Roje uplynulo již osm měsíců, píše se rok 3444. 1. srpna se v Solárním impériu konají volby Velkého administrátora. Perry Rhodanovi političtí odpůrci mu předhazují nezodpovědné chování za krize s Rojem. On ale k těmto výtkám mlčí, protože má jiné problémy.

Jedna loď z flotily Explorerů přiveze z mise k 80‘000 světelných let vzdálené soustavě Rattley k překvapení všech cizí bytost Asporco. Ta vypráví, že jeho národ byl hlasy trýzně zotročen a že by to mohlo mít důsledky i na lidstvo. Aby Perry Rhodan toto tajemství rozřešil odstartuje s některými mutanty do soustavy Rattley k planetě Asporc. Když tam přiletí upadnou jeho lidé pod vliv myšlenkového zářní, které asi vychází z šestidimenzionální látky. Ze stejného materiálu jsou vytvořeny ceremoniální hřebínky (spony) Asporců. Tato parabio-emocionálně-změnitelná látka, krátce PEZ-kov, se na Asporcu vyskytuje jen v meteoritu, který sem před dávnými časy dopadl. Bez hmatatelných výsledků se Perry Rhodan vrátí zpět do Sluneční soustavy. Brzy zmizí Ribald Corello a zjistí se, že na něj zapůsobila neodolatelná moc, tajemné hlasy trýzně.

Také Alaska Saedelaere prožije zvláštní setkání, potká zase Kytomu a ta ho vezme do podivného města. Tam se dozví, že Kytoma patřila k 36 národům, kteří kdysi zkonstruovali Roj.

Při návratu se Alaska Saedelaere dostane do moci Ribalda Corella. Cesta je přivede do přibližně 50‘000 let staré stanice Lemurů v Jižním moři. Corello tuto stanici reaktivuje a tak přijdou na to, že Lemurové, kteří tenkrát měli nedostatek personálu, tu spustily program, který může během jen osmi týdnů z vaječné buňky vypěstovat dospělého jedince. Corello vzbudí jednoho energeticky zakonzervovaného vědce a přinutí ho, aby vytvořil osm syntetických těl (Normalosynthů). Tímto také pozemské bezpečnostní síly objasní, kdo jsou hlasy trýzně. Je to osm mutantů, kteří přišli za krize Druhá genesis o život: Kitaj Išibaši, Tako Kakuta, Ralf Marten, André Noir, Wuriu Sengu, Son Okura, Betty Toufryová a Tama Jokida. Tito zemřelí tenkrát stačili pomocí transmise vyslat svoje vědomí do hyperprostoru. Tam zůstali až do roku 3444, když se na Asporcu setkali s PEZ-kovem. Aby ale zůstaly naživu, potřebují tělo. K tomu chtějí využít Normalosynty. Tento pokus selže, protože je tu základní genetické naprogramování, které tomu díky naprosté kontrole zabrání. Nakonec stvoří staromutanti jedno astrální tělo.

S Atlanem znovu vyrazí na Asporoc protože PEZ-kov má na jejich těla stabilizující účinky. Tam se přihodí celá řada podivuhodných příhod, které vyvrcholí tím, když se meteor na Asporcu změní na kosmickou loď a odstartuje do vesmíru. Staromutanti se zřeknou svého astrální těla a uchýlí se do těl Asporců. Brzy poté získají kontakt se antihmotovým universem.

MARCO POLO sleduje stopu PEZ-meteoru a uvnitř žil PEZ-kovu objeví Paramagy, kteří je používají jako transportní prostředek. Také staromutanti zkoumají meteorit a jejich přítomnost vede k probuzení posádky po 50‘000 letech. Uvnitř meteoritu procitne další inteligence: Paradox-I-Komplex. Cíl, kterého nakonec meteor dosáhne, je soustava Paramag-Alfa v centru Mléčné dráhy. Jsou to jen kusy soustavy skládající se z mnoha tisíc meteoritů. Byl to domov Paramagů, kteří zde v úlomcích planety Pordypor žijí. Jednotlivé kusy se nazývají plástve. Transmitním skokem se Gucky a Icho Tolot přemístí 110‘000 let do minulosti. Tam zažijí ještě nezničenou planetu Pordypor a spor mezi vědci a knězi. Kněží jsou nakonec ti, kteří přivedou planetu k výbuchu. Gucky a Tolot se zase přemístí čase, 50‘000 let ve směru k reálnému času. Dostanou se doprostřed Halutské krize, kde způsobí časový paradox. Kosmická loď Paramagů se má v téže minulosti dostat ke zničené planetě Zeut ve Sluneční soustavě, protože se na ní nachází PEZ-kov. Oba přátelé zmanipulují databáze lodi tak, že do Sluneční soustavy nedorazí, ale zřítí se na Asporcu.

Také v reálném čase se Paramagové domáhají získat pro sebe všechna ložiska PEZ-kovu v galaxii a protože jedna loď má iuž pozici Sluneční soustavy na palubě, hrozí Pozemšťanům invaze Paramagů. Co Paramagové zatím nevědí je to, že Zeut už neexistuje. Když je pro Pozemšťany už nebezpečí akutní, podaří se jim zničit základnu Paramagů, PLÁSTEV 1 a nebezpečí zažehnat. Další úlomek, PLÁSTEV 1000, bude sloužit jako dočasný domov staromutantům. Tento takzvaný paraplást je umístěn v Tolotově shluku, v klidné části Mléčné dráhy.